Inwestowanie w sztabki złota ? najważniejsze informacje

Inwestowanie w sztabki złota ? najważniejsze informacje

Zastanawiasz się nad tym, w jaki sposób zacząć inwestować w złoto? Inwestowanie w sztabki złota jest jedną z najbardziej popularnych i jednocześnie także najstarszych form lokowania środków w kruszce. W jaki sposób przebiega inwestowanie w sztabki złota, gdzie można je zakupić? To tylko niektóre z kwestii, nad którymi trzeba będzie się zastanowić.

Inwestowanie w sztabki złota ? zakupy

Szacuje się, że w 2011 roku Polacy zakupili łącznie około 3 ton złota, w 2012 roku sprzedaż była już na wyższym poziomie. W większości było to złoto w postaci fizycznej, w tym w sztabkach, ale także popularnością cieszą się różne monety i numizmaty. Inwestowanie w sztabki złota nie oznacza oczywiście konieczności zakupienia od razu kilogramowej sztaby, co związałoby się ze znacznymi kosztami. Dostępne są na rynku nawet sztabki o wadze 1 grama, dlatego też prawie każdy może pozwolić sobie na taki wydatek. Koszt takiej sztabki w próbie 999 na dzień 28 czerwca 2013 roku to około 190 złotych, niemniej koszt 1 grama czystego złota to około 130 złotych. Inwestowanie w sztabki złota o wyższej wadze jest bardziej opłacalne, ale też to wyższy wydatek.

Gdzie kupować sztabki? Warto wybrać zaufanych dealerów, w tym mennice, które oferują złoto w najwyższej próbie i z certyfikatami. Inwestowanie w sztabki złota na portalach aukcyjnych pozwala na wylicytowanie go w niższych cenach niż w mennicach, ale to też ryzyko, więc trzeba kupować od zaufanych sprzedawców. Zakupić można głównie sztabki produkowane w Europie, ale także można znaleźć oferty międzynarodowe. Z kupowaniem sztabek poza granicami Unii Europejskiej wiążą się dodatkowe koszty cła i podatków.

Inwestowanie w sztabki złota ? dodatkowe koszty

Gdy kupuje się złoto w sztabce, trzeba pamiętać o tym, że nie płaci się tylko za sam kruszec. To także dodatkowe koszty wyprodukowania sztabki i marża sprzedawcy, zatem za nowe sztabki zapłaci się więcej niż są one rzeczywiście warte.

Inwestowanie w sztabki złota jest zatem pod tym względem polecane głównie wtedy, gdy chce się skorzystać z nich jako inwestycja długoterminowa.

There are no comments yet, add one below.

Leave a Reply


Name (required)

Email (required)

Website

CommentLuv badge