Czym są certyfikaty na złoto i czy warto je kupować?

Czym są certyfikaty na złoto i czy warto je kupować?

Kupno złota bez otrzymania do swoich rąk sztabki lub też monety? Dzisiaj to jak najbardziej możliwe, gdy wykorzysta się certyfikaty na złoto. To właśnie one cieszą się obecnie coraz większym powodzeniem, ponieważ nie każdy ma miejsce do przechowywania złota, co dodatkowo wiąże się z kwestiami bezpieczeństwa. Czym są certyfikaty na złoto i jak się je stosuje? Czy to polecane i godne zaufania rozwiązanie na ulokowanie pieniędzy?

Certyfikaty na złoto ? podstawowe informacje

Przede wszystkim certyfikaty na złoto są nazywane również inaczej złotem na papierze. Wybierając je, nie otrzymuje się do ręki sztabki, ale jedynie certyfikat o tym, że zakupiło się złoto. Nie trzeba przy tym zatem ponosić kosztów wynajęcia sejfu w banku, nie trzeba martwić się o przechowanie złota w domu i jego kradzież, więc pod tym kątem certyfikaty na złoto są bardzo wygodne. Czym one jednak tak naprawdę są? Najłatwiej porównać je do akcji czy lokat inwestycyjnych w papiery wartościowe. Na certyfikat kupuje się określoną przez siebie ilość złota, które posiadać może również postać fizyczną sztabek bądź też monet. W każdym momencie certyfikaty na złoto można zamienić na nie, czyli wydać dyspozycję ich dostawy. Certyfikaty także można sprzedać, gdy tylko zajdzie taka potrzeba.

Gdzie kupić certyfikaty na złoto?

Certyfikaty oferują banki oraz instytucje finansowe. Najbezpieczniejsze jest zakupienie ich w banku, gdy natomiast chodzi o oferty pozabankowe, wówczas lepiej jest skorzystać z tych, które są już od dłuższego czasu na rynku i posiadają dobre opinie.

Certyfikaty na złoto alokowane i niealokowane

Certyfikaty na złoto dzieli się przede wszystkim na dwa różne rodzaje ? alokowane i niealokowane. Te pierwsze oznaczają zakup złota z puli firmy, która je oferuje, dlatego też jego ilość jest w tym zakresie ograniczona. Drugie dotyczą złota, które jest oddzielone od puli, ale nadal może być też przez instytucje zarządzane. To jednak większe ryzyko, ponieważ nie ma się gwarancji, że złoto w rzeczywistości istnieje.

Trzeba pamiętać o tym, że certyfikaty na złoto również rodzą dodatkowe opłaty ? marże, prowizje, opłaty za magazynowanie. Warto sprawdzić cenniki przed inwestycją.

There are no comments yet, add one below.

Leave a Reply


Name (required)

Email (required)

Website

CommentLuv badge